Warto spędzać wakacje na łonie natury, z dala od większych skupisk ludzkich. Do takiego wyjazdu trzeba się dobrze przygotować, aby móc w razie potrzeby biwakować w jakimś odległym zakątku, pozbawionym infrastruktury turystycznej. Oprócz namiotu, potrzebny jest sprzęt służący do przygotowywania posiłków w terenie.
Do czego przydaje się palnik turystyczny?
Podczas wyprawy w góry należy przewidzieć różne, niespodziewane zmiany pogody. Zwłaszcza w pobliżu szczytów górskich może nastąpić znaczne ochłodzenie. Wówczas nieoceniony jest kubek gorącej herbaty, który rozgrzeje wędrowca przed dalszym etapem wyprawy. Dobrze jest więc, gdy w plecaku znajdzie się palnik turystyczny zintegrowany z menażką służącą do zagotowania wody. Nie zajmuje on dużo miejsca w bagażu podróżnym, jest lekki i bardzo praktyczny w użytkowaniu. Składana trójnożna podstawka umożliwia szybkie rozstawienie palnika turystycznego w wybranym miejscu postoju.
Cechy nowoczesnego palnika turystycznego
W przeciwieństwie do kuchenek biwakowych wcześniejszych generacji, za pomocą udoskonalonego palnika turystycznego dostępnego na PolarSport, można zagotować wodę szybciej, bezpieczniej oraz bez utraty energii cieplnej. Cała energia pochodząca z paliwa kierowana jest na podstawę pojemnika. Wodę w litrowym kubku z pokrywką da się zagotować zaledwie w parę minut. Można to zrobić bez problemów nawet podczas silnego wiatru, dzięki osłonce chroniącej płomień przed podmuchami.
Praktycznym rozwiązaniem jest pokrycie kubka warstwą izolacyjną która sprawia, że temperatura płynu w jego wnętrzu utrzymuje się przez dłuższy czas, a użytkownikom nie grozi poparzenie dłoni. Kompaktowym palnikiem turystycznym można posługiwać się także w ekstremalnych warunkach. Pomimo wydłużonego kształtu konstrukcja jest stabilna, zatem da się ją umieścić nawet na niewielkiej powierzchni.
Głównymi zaletami palnika turystycznego jest bezpieczeństwo i wygoda w użytkowaniu oraz energooszczędność. Taki sprzęt jest praktyczny na jednodniowym biwaku do przygotowywania posiłków. Doskonale też się sprawdza przy organizowaniu obozowiska podczas dłuższej wyprawy wysokogórskiej.