Zastawa stołowa to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. A w zasadzie powinny znaleźć się w niej dwie zastawy, jedna do codziennego użytku, druga używana podczas przyjęć okolicznościowych. Jak je wybrać i czym się różnią?
Zastawa dnia codziennego
Do podawania rodzinnych posiłków w większości wypadków wystarczą talerze płytkie, głębokie, bulionówki, małe talerzyki oraz kubki. Najczęściej wystarczy zestaw dla 6 osób. Wybierając taką zastawę trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej walory praktyczne.
Przede wszystkim musi nadawać się do mycia w zmywarce, co znacznie oszczędza czas i zmniejsza zużycie wody. Talerze i talerzyki powinny być odporne na codzienne użytkowanie, a więc najlepiej, by były wykonane z ceramiki innej niż porcelana. Do wyboru jest fajans czy bardzo modna kamionka.
Serwis obiadowy dla gości
Wybór zastawy stołowej wymaga bardzo starannego wyboru, bo to droga inwestycja i powinna służyć przez kilka lat. Pod uwagę należy wziąć ilość gości, których zapraszamy na okolicznościowe spotkania. Najczęściej zastawa dla 12 osób jest wystarczająca, ale można kupić także zestawy dla 6, 18 lub 26 osób. Serwis obiadowy kupowany w komplecie jest znacznie tańszy niż kompletowanie go z pojedynczych elementów.
Poza zestawem talerzy w komplecie powinny znaleźć się półmiski różnej wielkości, sosjerka, waza oraz komplet kawowy. Stół zastawiony jednakowymi naczyniami będzie prezentował się niezwykle elegancko.
Na przyjęcia okolicznościowe najlepiej jest postawić na klasykę, czyli białą porcelanę. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Pasuje do każdej aranżacji salonu lub jadalni. Obecnie coraz modniejsza jest porcelana nie w kolorze śnieżnej bieli, ale kremowa, która jest bardziej ciepła.
Osoby, które stawiają na bardziej nowoczesny design mogą wybierać zastawy stołowe wykonane z innych materiałów ceramicznych i w bardziej zdecydowanych kolorach. Muszą jednak ostrożniej dobierać takie dodatki jak obrus czy serwetki.
Pięknie zastawiony stół to połowa sukcesu, by przyjęcie okolicznościowe było udane.