Właściwości i rodzaje patelni do naleśników

patelnia

Oferta dostępnych na rynku patelni jest bardzo szeroka. Pojawił się również model specjalnej patelni przeznaczonej do naleśników. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Czym charakteryzuje się patelnia do naleśników?

Patelnie do naleśników różnią się od tradycyjnych, klasycznych patelni – mają niższe brzegi i specjalnie wyprofilowany kształt, co ułatwia proces smażenia. Atutem patelni do naleśników jest powłoka pozwalająca na smażenie przy użyciu minimalnej ilości tłuszczu i zapobiegająca przywieraniu ciasta. Przy wyborze patelni do naleśników należy przede wszystkim kierować się dostosowaniem produktu do typu posiadanej kuchenki. Równie ważnym jest:

  • wielkość średnicy patelni,
  • materiał, z którego jest wykonana,
  • rodzaj nieprzywierającej powłoki,
  • dodatkowe udogodnienia, np. nienagrzewająca się rączka, łatwość mycia.

Rodzaje patelni do naleśników

patelnia

Patelnie do naleśników różnią się między sobą pod wieloma względami. Mogą być o dużej i małej średnicy, aluminiowe pokryte powłoką non-stick, lub żeliwne czy stalowe bez powłoki. W patelniach pokrytych powłoką istotną cechą jest jej rodzaj. Mogą to być takie powłoki, jak:

  • tytanowa,
  • teflonowa,
  • granitowa,
  • ceramiczna.

Patelnia do naleśników o powłoce tytanowej jest najbardziej odporna na ścieranie i zarysowania, o właściwościach wysoce nieprzywierających. Powłoka teflonowa wykazuje się również wysoką nieprzywieralnością, jest łatwa w czyszczeniu, ale znacznie bardziej podatna na zarysowania. Powłoka granitowa posiada cechy nieprzywieralności zbliżone do teflonowej, jest jednakże odporniejsza na ścieranie, ponadto nie zawiera szkodliwych substancji. Z kolei powłoka ceramiczna ma mniejsze właściwości nieprzywieralne, ale jest znacznie odporniejsza, zarówno na zarysowania, jak i wysokie temperatury. Żeliwne lub stalowe patelnie do naleśników niepokryte powłoką wymagają użycia większej ilości tłuszczu, są cięższe, ale za to bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.