Lebiodka majeranek to średniej wielkości roślinka, która od wielu już wieków jest znana i używana w polskiej kuchni. Jednak jest to nie tylko ziele przyprawowe, ale także surowiec stosowany w ziołolecznictwie oraz kosmetologii.
Krótka charakterystyka majeranku
Majeranek ogrodowy pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego, ale dzięki licznym walorom smakowym i zdrowotnym chętnie uprawiany jest na całym świecie. Roślina ta dorasta do 50 centymetrów wysokości, a do wyrobu przypraw czy kosmetyków używa się jej drobnych liści, ewentualnie kwiatów. Działa on antyseptycznie na układ pokarmowy i pobudza wydzielanie soków trawiennych, z powodzeniem stosowany jest też przy łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, a także wspomaga regulowanie ciśnienia krwi.
Majeranek suszony
W naszych kuchniach najczęściej spotykamy się z suszonymi i rozdrobionymi listkami tego zioła, które kupić można sam lub w przeróżnych mieszankach przyprawowych. Ciężkostrawne i tłuste dania tradycyjnej kuchni polskiej, takie jak żurek, bigos, grochówka, gęsina czy baranina, nie mogą obyć się bez majeranku https://planteon.pl/przyprawy-swiata/ziola-w-kuchni/majeranek-lisc-extra, który wspomoże trawienie i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych wzdęć czy gazów. Często używa się go również do wyrobów masarskich czy dań z dziczyzny i ryb.
A może świeży majeranek?
Osoby, które posiadają własny ogród, taras czy hodują rośliny na parapecie, mogą pokusić się również o korzystanie z świeżej wersji tego zioła. Uprawa nie jest skomplikowana, a ponadto w sklepach ogrodniczych czy marketach można zakupić gotowe doniczki z wyhodowaną już rośliną. Można jej używać tak samo jak wersji suszonej, świetnie komponuje się z szałwią, tymiankiem i oregano, czy po prostu w towarzystwie soli i pieprzu.