Obróbka termiczna żywności – jakie są jej rodzaje?

obróbka termiczna żywności

Obróbka termiczna żywności to metody, które w prosty sposób umożliwiają nam jedzenie naszych ulubionych potraw. Nie ma też co ukrywać, że wiele pomaga nam w tym coraz to lepiej rozwinięta technologia, bo jedzenie możemy przechowywać w lodówkach, zamrażarkach, jak też pakować je w próżniowe pojemniki umożliwiające spożycie ich w późniejszym czasie. Postanowiliśmy, że przybliżymy wam w kilku zdaniach, jakie są metody obróbki termicznej żywności. Aby się tego dowiedzieć, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu do końca.

Gotowanie

obróbka termiczna żywności

Praktycznie każdego dnia gotujemy różnego rodzaju posiłki czy też nawet je odgrzewamy po wyjęciu z lodówki. Oczywiście, gotowanie też posiada swoje wady w postaci utraty cennych witamin, jak np. C i B9 oraz migracji składników mineralnych. Najczęściej gotujemy warzywa, mięso, jak też wodę, z której robimy zupy bądź też inne potrawy.

Duszenie

Jest to pochodna smażenia polegająca na częściowym gotowaniu. W pierwszej kolejności korzystamy z podgrzewania dania na cienkiej warstwie tłuszczu, aby otrzymać ładny, złoty kolor mięska. Następnym krokiem jest dodanie odpowiedniej ilości wody i gotowaniu dania pod przykryciem.

Pieczenie

Jest to forma obróbki termicznej żywności, którą stosujemy bardzo często. Praktycznie każdego dnia coś smażymy, więc obróbka cieplna w ten sposób jest bardzo pyszna i dodaje potrawie tłustszego smaku. Efektem smażenia jest zmniejszenie strawności dania oraz znacznie zwiększenie jej kaloryczności. Trzeba jednak też powiedzieć, że podczas tego procesu powstają takie związki jak akrylamid, który jest rakotwórczy.