Piołun – właściwości i zastosowania

Bylica piołun, zwana też psią rutą lub absyntem, jest leczniczą rośliną znaną i cenioną w naszej kulturze od wielu już wieków. Poniżej zamieszczono więc podstawowe informacje o jego niezwykłych właściwościach oraz stosowaniu.

Jakie właściwości ma piołun?

To niepozorne ziele bogate jest w olejki eteryczne, sole mineralne i garbniki, dlatego dzięki odpowiedniemu stosowaniu znakomicie pomagają w walce z bakteriami i pasożytami, a także działa rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz wspomaga układ trawienny poprzez pobudzanie go do wydzielania większej ilości żółci. Dlatego też od lat stosowany jest podczas walki z zgagą, wzdęciami czy niestrawnością, a także podczas bolesnych i nieregularnych miesiączek u kobiet. Może być również wsparciem w walce z wewnętrznymi i zewnętrznymi pasożytami w ludzkim organizmie.

Jak można stosować to niezwykłe ziele?

Bylica piołun to pospolita w Polsce roślina, którą znaleźć można w słonecznych i ciepłych miejscach, takich jak nieużytki czy łąki. Stosowany być musi jednak w odpowiednich ilościach i proporcjach, gdyż jego przedawkowanie prowadzi do zatrucia organizmu objawiającego się między innymi biegunką, wymiotami czy halucynacjami i koszmarami sennymi. Najczęściej użytkuje się go w postaci naparu, sporządzanego z szklanki wody i łyżeczki z suszu, stosowanego w ilości łyżki podczas jednego podania. Popularne jest również przyrządzanie absyntu, czyli wysokoprocentowego alkoholu na bazie tego zioła. Znaleźć można również ekstrakty i olejki z piołunu, które świetnie nadają się do stosowania zewnętrznego.